דר' ג'ורג'ינה איזזנברג

טיפול באקנה

האקנה (פצעי בגרות, או חצ'קונים) היא תופעה נפוצה למדי, והיא שכיחה בעיקר בגיל ההתבגרות. כ-85 אחוזים מבני הנוער יסבלו בשלב מסוים מהבעיה, אך קיימת גם תופעה של אקנה בגיל מבוגר ואפילו בקרב תינוקות.
מדובר דלקת כרונית של בלוטת החלב וזקיקי השערות. היא נובעת בעקבות הפרשה מוגברת של חלב בעור הפנים, ובהתנפחות ובהגדלה של הבלוטות בעקבות עודף הורמונים בגיל ההתבגרות. כתוצאה מכך, על פני העור נוצר "ראש שחור" שתחתיו מצטבר חלב המפורק על ידי חיידקים, מה שמוביל לעתים להצטברות מוגלות.
ההשערה הרווחת היא שהפצעים יכולים לעבור ללא טיפול, אך זו גישה מטעה ומזיקה. אם אתם או ילדיכם סובלים מפצעי בגרות – עדיף לטפל בזה בזמן ולא להגיע למצב של פנים מצולקות ומחוררות מפצעים.

עדיף לטפל בזה בזמן ולא להגיע למצב של פנים מצולקות ומחוררות מפצעים.

שאלות נפוצות טיפול באקנה

 • אל תחכו לצלקות

  הפתרון היחיד לפצעי הבגרות נמצא בדיאגנוזה נכונה על ידי רופא מוסמך ובאמצעות טכנולוגיות המסוגלות להעלים את הכתמים ולהביא לשיפור ניכר ובטוח. הטיפול של ד"ר ג'ורג'ינה אייזנברג כולל ניקוי יסודי מאוד של העור וחימום של האזור בטכנולוגיית לייזר, שחודרת דרך שכבת העור החיצונית אל השכבה התת-עורית. פעולה זו פוגעת בבלוטות החלב ומפחיתה באופן משמעותי את כמות החיידקים. בנוסף, טכנולוגיית הלייזר מביאה לחידוש רקמת הקולגן ועוזרת לו להתחדש במהירות, ללא חשש מפני צלקות, כאבים או יובש מיותר. הטיפול באקנה מעלים מיידית את הפצעים, את הדלקות ואת הכתמים מהאזור המטופל, ומגביר באופן ניכר את דימוי הגוף והביטחון העצמי של המטופל.

 • ממה זה נובע?

  התהליך יכול להופיע בבלוטות החלב או בזקיקי השיער בעור הפנים, הגב, הכתפיים או המחשוף. זה נפוץ בעיקר בגיל ההתבגרות, בשל השינויים ההורומונליים שעוברים על הגוף בתקופת הנעורים והפעילות המואצת של בלוטות חלב בתקופה זו. גורמים נוספים שעשויים לגרום לתופעת הפצעונים גם בגיל מבוגר יותר, הם שינויים הורמונאליים אצל נשים הרות או בגיל המעבר. גורמים נוספים שעלולים לגרום לבעיה הם מתח נפשי, נטילת בתרופות או תזונה לקויה. ברוב המקרים, הסימנים שנוצרים בפנים נעלמים בשלב כלשהו, אך בחלק מהמקרים אקנה שאינה מטופלת מתפשטת ומסוגלת להותיר צלקות מכוערות ולא אסתטיות לצמיתות.

 • איך מטפלים?

  ניתן לטפל בבעיה במספר מנגנונים. קודם כל, באמצעות הפחתת הפרשת השמן מבלוטות החלב. כאמור, אַקְנֶה נגרמת לאחר שהנקבוביות של בלוטות החלב נסתמות, ולכן הפרשה מופחתת של תסייע לשיפור המצב. לאחר מכן, האצת תהליך חידוש העור תסייע לזרז את תהליך ההחלמה של הפצעים והחטטים ותקטין את התקופה בה הפצע מופיע על העור.
  מכיוון שבמקרים רבים הפצעים הופכים לדלקתיים וגורמים לכאבים, נפיחות ומוגלה, ניתן להשתמש בתכשירים אשר מפחיתים את התגובה הדלקתית של הגוף. בנוסף אפשר להיעזר בטיפול אנטי חיידקי. אחד הגורמים המרכזיים לפצעים דלקתיים הוא הצטברות חיידקים, וניתן לטפל בכך באמצעות תרופות ייעודיות. יחד עם זאת יש לציין כי יש אנשים שאנטיביוטיקה לא מתאימה להם, ולא כל אחד יכול ליטול כדורי ראקוטן, שכן מדובר בתרופה מאוד חזקה עם תופעות לוואי רבות. בנוסף חשוב לזכור כי היגיינה לקויה והצטברות שומן הם לא הגורמים המרכזיים להופעת הפצעים, ולכן שימוש בסבונים למיניהם אולי יעזרו לכם לנקות את העור, אך לא יפתור את הבעיה.

יצירת קשר

נשמח לעזור בכל שאלה רפואה אסתטית בהתאמה אישית