בחזרה להווה, היום ידוע כי חשיפה לשמש היא הסיבה העיקרית להזדקנות מוקדמת של העור, בתהליך הנקרא Photo Aging. תהליך זה אחראי לשינוים רבים בעומק העור, כפי שמתואר במחקרים מדעיים רבים (אבל גם real life evidence מתמונות ברשתות החברתיות השונות, מעידות על כך ש Photo Aging הוא לא אגדה אורבנית, אלא מציאות כואבת).

נזקי קרינת השמש

להלן כמה מהשינוים הצפויים בעור פגום בעיקבות חשיפה מתמשכת לקרני שמש:
היפרפיגמנטציות: כתגובה הגנתית לקרני השמש, העור מייצר חומר הנקרא מלנין אשר אחראי לגוון העור השזוף והאהוב עלינו כל כך. אולם, עם הזמן, המלנין שוקע באופן לא אחיד בעור, מה שמתבטא בכתמי עור בצבע חום כהה בדרך כלל באיזור הפנים או הידיים (שכן אילו אזורים יותר חשופים באופן כללי). בנוסף לכך, קרני השמש אחראיות גם להופעת כתמים אדמדמים וורדרדים ושבירת נימים, שבדרך כלל נראית באזור האף ובלחיים.
כל הממצאים האלו מעניקים לעור מראה לא אחיד ומבגר.
מלסמה: כתמים גדולים בגוון חום על פני הפנים (נפוץ מאוד על פני הלחיים, מצח ומעל השפה העליונה) אשר נוצרים בשילוב של חשיפה לשמש יחד עם שינוים הורמונלים כגון בזמן ההריון.
אלסטוזיס: זהו תהליך בו רקמת התמיכה הנמצאת בשכבות העמוקות נשברת. כתוצאה מכך יופיעו קמטים, קמטוטים ויתקבל עור במראה "נפול".
קרטוזיס אקטינית: הם כתמים מורמים, מחוספסים במגע גם המוכרים כ"נגעים טרום סרטניים"

מסקנות:

  1. לא משנה באיזו עונה אנחנו נמצאים, חובה למרוח מקדם הגנה פקטור 50+, בכל בוקר. חשוב להקפיד על מריחה חוזרת כל שעתיים במידה ונמצאים בחוץ. זהו טיפול האנטיאייג'ין הפשוט, הזול וגם החשוב ביותר שניתן ומומלץ מאוד לעשות בהתמדה.
  2. אף פעם לא מאוחר מדי! אם עד כה שיזוף בוהק היתה הגישה שלכם, היום זה היום להחליט שאתם נמנעים מחשיפה ממושכת לשמש, ומקדם הגנה הוא השלב האחרון של השיגרה הטיפולית שלכם בכל בוקר.
    אתם בשנות ה20 לחייכם? תהנו מעור בריא עוד המון שנים קדימה.
    שנות ה30-40? אפשר לצמצם נזקים ולשפר את הפגמים הקיימים בטיפולים פשוטים יותר מבלי לגרום לנזק נוסף.
    בני 50-60? בצעירותכם שאפתם לשיזוף של Linda Evans (גם מוכרת כ Kristal Carrington גיבורת העל הבלתי מעורערת מ Dynasty ) בשנות ה80'? גם בסדר, ישנם היום מגוון רחב של טיפולים היכולים לעזור לשפר את מראה העור.
  3. ולא פחות חשוב, יש לכם ילדים? זה הוא הרגע המומלץ להעלות את מודעותם לנושא, ללמד אותם על אורך חיים בריא, ולהקנות להם דוגמה אישית.

יצירת קשר

נשמח לעזור בכל שאלה רפואה אסתטית בהתאמה אישית

Join the discussion תגובה אחת

קליניקה של ד"ר ג'ורג'ינה אייזנברג